Trollowanie — antyspołeczne zachowania w Internecie
Korzystanie z sieci i mediów społecznościowych stało się dla większości z nas codziennością. Coraz więcej czasu spędzamy, przeglądając strony www, uczestnicząc w dyskusjach na forach czy grając online w sieci. Od dłuższego czasu można zaobserwować negatywne zachowania niektórych ludzi, pojawia się wulgarny język, nie tylko w mediach społecznościowych. Czym jest trollowanie? W jaki sposób się przejawia? Kim są internetowe trolle? Jakie zachowania należy zgłaszać do administratorów i jakie postawy piętnować? Zapraszamy do artykułu.
Przeczytaj też: Leczenie uzależnień od alkoholu, narkotyków - Jak przebiega?
Czym jest trollowanie?
Wyrażenie "trollowanie" oznacza negatywne, antyspołeczne zachowanie, które charakterystyczne jest dla internetowych forów dyskusyjnych czy mediów społecznościowych. Polega ono na zamieszczaniu kontrowersyjnych, agresywnych czy napastliwych, najczęściej nieprawdziwych treści w celu sprowokowania lub zwrócenia uwagi, a nawet ośmieszenia kogoś lub obrażania innych użytkowników. Troll internetowy to osoba, która prowadzi właśnie takie działania. Chce wywołać kłótnię poprzez swoje kłamliwe czy agresywne wiadomości. Określenie "trollowanie" pochodzi od sformułowania "zarzucać haczyk" (trolling for fish). Trolle łamią zasady kultury obowiązujące w Internecie (netykieta), okazują pogardliwy stosunek wobec innych użytkowników, a szczególnie wobec osób, które mają inne zdanie na dany temat.
Jak działają trolle? Jaki mają cel?
Troll to chuligan w Internecie. Celem trolla jest atakowanie, prowokacja, prowadzenie dyskusji poprzez publikowanie negatywnych treści. Wpisy trolli mają ośmieszać ofiary, powodować kłótnie członków grupy. Używają takich argumentów, aby ich posty w dyskusji prowokowały innych użytkowników. Troll internetowy „zarzuca” przynęty w Internecie poprzez kontrowersyjny temat lub kłamstwo np. na forum. W reakcji sporo ludzi niepotrzebnie wchodzi w dyskusję z trollem. Poza tym użytkownicy prowadzą kłótnie między sobą. A to jeden z celów trollowania w Internecie; użytkownicy niepotrzebnie wpadają w pułapkę i sami zaczynają agresywnie zachowywać się wobec innych. Część trolli zakłada fałszywe konta na forach, aby pozostać anonimowymi.
Trolle działają najczęściej na forach internetowych, grupach dyskusyjnych, czatach i serwisach społecznościowych. Reagują szczególnie agresywnie, gdy inni ludzie czy administrator strony próbują wyciszyć kłótnie lub uspokoić dyskusję na forum. Trolle mogą także stosować przemoc słowną poprzez wulgarne wpisy. Celem działania trolla może też być chęć skłócenia danej społeczności internetowej.
Jak zwalczać trolli?
Przede wszystkim należy unikać dyskusji, gdy widzimy, że może w niej dochodzić do trollingu. Od działalności trolli internetowych warto też odróżnić działania osób, które nie są trollami, a ich zachowanie jest z jakiegoś powodu niegrzeczne. Mogą sobie z tego nie zdawać sprawy.
Należy reagować na trolling, zgłaszając tego typu zachowania do administratorów grup. Jeśli takie działanie nie dotyczy grup społecznościowych, to najlepiej nie wchodzić w dyskusję.
Co robić, aby uchronić dzieci i młodzież przed trollami? Na pewno należy z nimi rozmawiać, mówiąc im o zagrożeniach. Należy w miarę możliwości wpajać dzieciom pozytywne wzorce zachowania, udzielać im wskazówek jak reagować na negatywne sytuacje. Ma to duże znaczenie dla ich bezpieczeństwa w sieci. Staraj się unikać trollingu. Powiedzenie "nie karm trolla" oznacza ostrzeżenie przed trollami. Pamiętaj, że celem trolla jest prowokacja.