Patronalne Święto Rolników
Rolnictwo jest niezwykle ważnym sektorem gospodarczym w naszym kraju. Produkcja rolna jest jednym z podstawowych filarów rozwoju nie tylko naszej gospodarki, ale i gospodarek całego świata, a rolnik to zawód wyjątkowy i szczególny. Szczególnie teraz, gdy bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone. Wojna dobitnie pokazała, że nie ma nic ważniejszego od zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tymi, którzy ziemię uprawiają.
Święty Izydor przypomina, że dzięki ciężkiej pracy rolników na nasze stoły każdego dnia trafiają — polski chleb i inne niezbędne do życia produkty spożywcze. Pięknie o rolnikach powiedział św. Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i broni". Ten przekaz nadal pozostaje aktualny. O rolnikach mówi się, że nie mają swojego święta, bo nie mają czasu świętować. Jednak istnieje jeden szczególny dzień dla rolników — 15 maja, w tym dniu przypada święto Izydora Oracza czyli Patronalne Święto Rolników.
W 2022 roku w Polsce przeprowadzono badanie przez agencję badawczą SW Research, dotyczące zaufania obywateli do zawodów. W ankiecie uwzględniono 34 profesje. Na wysokiej pozycji, bo w pierwszej połowie stawki, czyli na 13 miejscu uplasował się rolnik indywidualny w średnim gospodarstwie. Polacy cenią tę grupę zawodową wyżej niż policjantów, księży, księgowych czy przedsiębiorców. Bardzo wysokim zaufaniem darzy rolników aż 53% spośród ankietowanych osób.
Święty Izydor
Święty Izydor żył w Hiszpanii na przełomie XI i XII wieku. Izydor urodził się w Madrycie ok. 1080 w skromnej rodzinie rolników, całe ich życie skoncentrowane było na pracy na roli. Jego życie to praca na roli, modlitwa, miłosierdzie względem ubogich i oddanie Matce Bożej. Wychowywany był według zasady: „Módl się i pracuj, a Bóg ci dopomoże”. Modlitwą zaczynał każdy dzień i każdą pracę. Swą pobożnością, pracą, skromnością, pokorą zjednywał sobie ludzi, stając się wzorem dla chrześcijańskich rolników. Po pewnym czasie Izydor ożenił się z Marią de la Cabeza. Zmarła ona w 1175 roku w opinii świętości. Beatyfikował ją papież Innocenty XII 11 sierpnia 1697 roku. Święty Izydor zmarł 15 maja 1130 roku. Do grona błogosławionych zaliczył go papież Paweł V w 1619 roku. Ciało św. Izydora przeniesiono do Madrytu i tam zbudowano w 1620 r. barokowy kościół ku jego czci (w latach 1885-1993 był katedrą). Tytuł świętego przyznano mu w 1622 r. dzięki papieżowi Grzegorzowi XV. Kult św. Izydora dotarł z Hiszpanii do Polski, gdzie popularyzowali go jezuici. Zakładali oni bractwa pod wezwaniem św. Izydora Oracza, służące objęciu ludności wiejskiej opieką duszpasterską. Został on obwołany patronem rolników.
Przysłowia dotyczące świętego Izydora Oracza
-
"Na Izydora pusta komora”
-
„Na świętego Izydora często bywa chłodna pora”
-
„Święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże”
Podziękowanie
Ważne jest docenienie codziennej pracy gospodarza. Patronalne święto rolników do dobra okazja, aby podziękować im za całoroczny trud i za ciężką codzienną pracę. Dziękujemy wszystkim rolnikom i rolniczkom za przywiązanie do ziemi, poświęcenie i nieustanną troskę o jak najlepsze plony. Dziękujemy za trud pracy w czasie upałów, deszczu, kurzu, za pracę od świtu do późnego wieczora.
W te szczególne święta chcemy życzyć, abyście co roku mogli cieszyć się ze znakomitych plonów oraz z dobrego zdrowia. Niech Wasz trud będzie zawsze doceniany i należycie wynagradzany a błogosławieństwo Boże nigdy Was nie opuszcza. Prosimy Świętego Izydora patrona rolników o opiekę dla was i waszych rodzin.