Czym jest audiobook i jakie są jego zalety? Sprawdź!
Audiobook to nagranie dźwiękowe — książka przeznaczona do słuchania, a nie czytania. Kiedy powstał audiobook? Jaka jest jego historia?
Książki do słuchania, czyli audiobooki, z roku na rok zdobywają w Polsce i na świecie coraz większą popularność. Na rozwój audiobooków miał wpływ wzrost liczby użytkowników smartfonów i dostępność Internetu oraz aplikacji pomagających słuchaczowi. Audiobooki to różne nowości, bestsellery, książki dla dzieci i młodzieży.
Dla kogo przeznaczony jest audiobook? Jakie audiobooki są dostępne i najchętniej słuchane w Polsce? Czy można pobrać lub kupić audiobook na stronie internetowej? Dlaczego warto słuchać audiobooki? Czy każda książka może być dostępna jako audiobook?
Czytaj też: Polska Proza - W Kleszczach Historii i Codzienności
Audiobooki — kiedy powstały książki do słuchania?
Pionierem w dziedzinie audiobooków jest firma Caedmon Records z USA, która w 1952 roku wydała pierwszy zbiór utworów literackich w formie audio. Wiersze Dylana Thomasa, które odczytał autor i zapisane zostały na płycie gramofonowej. Z kolei w Polsce w latach 30. XX w. ukazały się bajki Adama Mickiewicza, które czytane były przez aktora i malarza Mariusza Maszyńskiego. Później książki mówione, czyli audiobooki nagrywano od lat 60. XX w. na taśmach magnetofonowych na potrzeby czytelników Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych. Stanowiły one alternatywę dla książek pisanych pismem Braille'a. Książki dla osób niewidomych miały znaczny wpływ na rozwój polskiej książki mówionej.
Chcesz poznać firmy, które zajmują się wydawaniem lub dystrybucją audiobooków? Sprawdź bazę firm.
Co zawierają audiobooki i jakie są ich rodzaje?
Korzystanie z audiobooków jest coraz prostsze i dostępne. Wiele osób korzysta z audiobooka podczas podróży, jazdy samochodem, gotowania, sprzątania czy wykonywania różnych czynności domowych.
Audiobooki — rodzaje:
-
najpopularniejsze audiobooki — książki, które czyta profesjonalny lektor lub aktor;
-
serial audio — całość podzielona na odcinki, może zawierać muzykę, scenariusz czytają aktorzy;
-
słuchowisko — audiobook uzupełniony o dodatkowe elementy dźwiękowe, książka może być czytana z podziałem na role przez kilku aktorów;
-
audiobooki, które czytane są przez syntezator mowy.
Audiobooki mogą być dostępne do pobrania z Internetu. Wystarczy znaleźć przydatne linki i na bieżąco szukać nowych ofert z audiobookami. Niektóre księgarnie oferują audiobooki na płytach CD. Prawie każda księgarnia oferuje audiobooki.
Jakie są rodzaje książek oferowanych jako audiobooki? Są to zarówno znane bestsellery, jak i nowości, lektury szkolne oraz bajki dla dzieci. Na podstawie każdej książki może powstać audiobook.
Audiobooka można słuchać: na komputerze, laptopie, tablecie, telefonie, odtwarzaczach płyt CD i czytnikach audio.
Jakie zalety i wady mają audiobooki?
Audiobooki są coraz bardziej popularne ze względu na to, że wiele osób może słuchać książek, w sytuacji kiedy nie mają czasu lub ochoty na czytanie. Są też bardzo przydatne dla osób z dysleksją lub innymi problemami z czytaniem, np. chorobami wzroku czy zmęczenie.
Zalety:
-
audiobooki mogą umilić czas podczas nużących czynności tj. sprzątania czy długiej podróży;
-
możliwość pobrania i słuchania w każdej wolnej chwili;
-
podczas słuchania można rozwijać wyobraźnię;
-
audiobooki są dobrą opcją dla dzieci i młodzieży, która nie lubi czytać, a w tej formie są dostępne np. lektury szkolne, baśnie, książki współczesne;
-
dostęp do wielu nowości, księgarnie w swojej ofercie często mają bestsellery;
-
audiobook może być odtwarzany przez urządzenia dostosowane dla osób z wadami wzroku, w tym niewidomych.
Wady to konieczność posiadania urządzenia, które umożliwia odczytanie audiobooka, co nie zawsze jest możliwe.
Podsumowanie
Dla osób z wadami wzroku audiobooki są świetnym oraz bardzo praktycznym rozwiązaniem. Obecnie każdego dnia na rynku pojawia się więcej tytułów w formie audiobooka niż tradycyjnej drukowanej. Wśród fanów audiobooków sporą popularnością cieszą się tzw. superprodukcje. Do stworzenia takiej superprodukcji przeważnie głosu udzielają nie tylko lektorzy, ale również znani i lubiani aktorzy i aktorki.
Tekst zawiera autopromocję.