Sklep zielarsko-medyczny — jak go otworzyć?
W ciągu ostatnich kilku lat wzrasta świadomość społeczeństwa na temat naturalnych sposobów profilaktyki zdrowia, coraz więcej ludzi szuka i chce używać naturalnych suplementów diety czy ziołowych produktów zdrowotnych. Polska jest liderem produkcji ziół w Europie oraz posiada kilkusetletnią tradycję zielarską. Według danych GUSu na terenie Polski uprawa ziół cały czas się zwiększa, obecnie wynosi ona już 30 tysięcy hektarów. Pokazuje to, jak szybko wzrasta zainteresowanie takimi produktami, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Naturalne kosmetyki i produkty zielarskie, leki ziołowe, ekologiczne przyprawy to nowy trend, który ciągle będzie wzrastał, nie ma więc lepszego czasu niż teraz, by zastanowić się nad założeniem biznesu, który związany jest z rynkiem naturalnych, ziołowych produktów leczniczych.
Przeczytaj również: Leczenie kanałowe - Czy to boli?
Sklepy zielarskie, co mówi na ten temat prawo?
Prowadzenie sklepu zielarskiego jest działalnością gospodarczą całkiem inną od typowych działalności gospodarczych, z tego względu, że zioła i pochodzące z nich produkty mają właściwości lecznicze. O zasadach zakładania takiego sklepu mówi nam m.in. Ustawa z dnia 6 września 2001 - prawo farmaceutyczne oraz wiele rozporządzeń ministra zdrowia. Zawierają one informacje odnośnie: kwalifikacji wyrobów do obrotu, kryteriów, według których klasyfikuje się różnorodne wyroby medyczne oraz o tym, jakie kwalifikacje powinny posiadać osoby zatrudniane w takich miejscach.
Sklep zielarsko-medyczny — zobacz, jak go otworzyć krok po kroku
Podajemy w kilku krokach, jak dokładnie wygląda procedura otworzenia sklepu zielarsko-medycznego:
-
Krok pierwszy — zarejestrowanie działalności gospodarczej. Do tego celu potrzebujemy tylko profilu zaufanego. Jeżeli go nie posiadamy, wypełniamy wniosek w internecie i potwierdzamy go podczas wizyty w siedzibie gminy (musimy to jednak zrobić w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku w sieci). Od daty rozpoczęcia działalności, wpisanej we wniosku przedsiębiorca zyskuje obowiązki wobec ZUSu i US.
-
Kolejnym krokiem, po rejestracji firmy jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Jeżeli chodzi o sklep zielarsko-medyczny muszą być jednak spełnione pewne wytyczne. Zgodnie z przepisami taki sklep musi posiadać dwa pomieszczenia: izbę ekspedycyjną oraz magazyn. Powierzchnia ogólna powinna wynosić 50 m2. Konieczne będzie również pomieszczenie WC dla pracowników. Plan lokalu dołączony musi zostać do składanego wniosku o wydanie zgody na uruchomienie sprzedaży.
-
Teraz musimy wyposażyć swój sklep w sprzęty, meble i urządzenia. Zioła i preparaty ziołowe muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, muszą mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę. W okresie zimowym sklep musi być dobrze ogrzewany a w lecie odpowiednio schłodzony. Nie można również wystawiać produktów, na bezpośrednie światło słoneczne a niektóre z nich wymagają przetrzymywania w ladzie chłodniczej.
-
W Twoim sklepie potrzebne ci będą: lada chłodnicza, waga (w przypadku sprzedawania ziół na wagę), kasa fiskalna, terminal płatniczy.
-
Ostatnim, ale bardzo istotnym krokiem jest złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Sklep zielarsko-medyczny – jak wygląda procedura wydawania zezwolenia
Chęć otworzenia sklepu zgłosić trzeba z 14-dniowym wyprzedzeniem w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym, natomiast do wniosku trzeba dołączyć:
-
Wypis z CEiDG lub KRSu
-
Dokument, który potwierdza prawo do lokalu (czyli: akt własności, umowę najmu),
-
Opis techniczny lokalu, zawierający wykaz pomieszczeń, powierzchnię użytkową, instalacje, rozmieszczenie okien oraz drzwi, plan lokalu,
-
Opinię sanitarną właściwą dla miejsca usytuowania lokalu sanepidu,
-
Dokumenty, które poświadczą kalifikacje zawodowe osób zatrudnionych w sklepie,
-
Dowód, potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej.
Sklep zielarski – kto może w nim pracować, jak muszą wyglądać kwalifikacje sprzedawców?
Sklep zielarsko — medyczny nie jest apteką, nie jest jednak zwykłym sklepem spożywczym lub drogerią. Według przepisów wyroby medyczne mogą być sprzedawana wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie — farmaceutyczne lub medyczne. Minister zdrowia aktualizuje co jakiś czas listę wyrobów dopuszczonych do obrotu w zwykłych sklepach, większość z nich jest usuwana i przeznacza się je do sprzedaży właśnie w punktach aptecznych oraz sklepach zielarsko-medycznych.
Sklep zielarsko-medyczny — kosmetyki naturalne
W sklepie zielarskim można sprzedawać również kosmetyki naturalne. W ostatnim czasie moda na takie produkty bardzo wzrosła, wszystko to, co naturalne jest bardzo popularne. Taki trend zapanował również wśród kosmetyków. Sklepy sprzedające tego typu produkty cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla konwencjonalnych kosmetyków, które mogą zawierać sztuczne substancje, parabeny, ftalany czy sztuczne barwniki. W naszym sklepie mogą znaleźć się różnorodne kosmetyki, takie jak kremy do twarzy, balsamy, maseczki, olejki, mydła, szampony czy płyny micelarne, które zostały stworzone z myślą o zdrowiu. Składniki używane w tego typu produktach to często ekstrakty roślinne, oleje eteryczne, wyciągi ziołowe oraz inne naturalne substancje. Warto zastanowić się więc, nad wprowadzeniem naturalnych kosmetyków — eko, do asortymentu znajdującego się w naszym sklepie zielarsko-medycznym.
Sklep zielarski – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Jednym z kosztów, z jakimi trzeba się liczyć przy zakładaniu sklepu zielarsko-medycznego jest koszt zakupu lub wynajmu odpowiedniego lokalu. Wysokość tych kosztów zależy od miejsca położenia lokalu, najlepszą lokalizacją jest centrum dużego miasta lub np. galeria handlowa. Kolejnymi kosztami jest wyposażenie naszego lokalu oraz odpowiednie dostosowanie lokalu do asortymentu, który będziemy sprzedawać. Teraz pozostaje nam tylko zakupienie towaru. Pierwszy zakup to 30-50 tys. złotych za około 1000 produktów do naszego sklepu. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, gdy potencjalny klient przychodzi do naszego sklepu i nie znajduje w nim interesującego go produktu, nie warto więc być oszczędnym w tej kwestii.
Podsumowanie
Obecnie ludzie coraz częściej interesują się tematem zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacji i coraz bardziej zdają sobie sprawę z konieczności działań na rzecz ochrony przed skutkami tych zagrożeń. Wzrost świadomości przyczynia się do rosnącego zainteresowania sklepami oferującymi produkty prozdrowotne, zwłaszcza tymi opartymi na naturalnych składnikach, takich jak zioła. Lawinowy wzrost sprzedaży ziół, preparatów i kosmetyków na ich bazie, od lat świadczy o rosnącej popularności i zaufaniu klientów do tego rodzaju produktów. Konsumenci coraz chętniej sięgają po naturalne produkty, które wspomagają ich zdrowie. Sklepy oferujące produkty prozdrowotne, zwłaszcza zioła, mogą stanowić interesujący pomysł na własny biznes. Prowadzenie takiego sklepu wymagać będzie jednak odpowiedniej wiedzy na temat ziół, ich właściwości i zastosowania. Osoby, które interesują się zdrowym stylem życia oraz mają wiedzę na temat suplementacji i naturalnych metod wspierania zdrowia, mogą znaleźć w tym obszarze swoje powołanie.