Networking i relacje biznesowe
Każdy z nas mógł w swoim życiu choć raz rzucić kamieniem do wody. Najpierw pojawia się mały krąg, potem te kręgi rozchodzą się na większe i większe, i z czasem obejmują coraz większe obszary powierzchni wody. W podobny sposób działa networking. Jest to, nie bójmy się tego określenia skoncentrowanie się na budowaniu wartościowych relacji. W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy są zabiegani, nie mają czasu dla rodziny, a bywa i tak, że przekładają swoje zdrowie, aby osiągnąć sukces pracując ponad swoje siły, sztuką jest zatrzymać się na chwilę. Poświecić trochę czasu rodzinie, przyjaciołom, znajomym czy naszym partnerom biznesowym, co ma ogromne znaczenie. Zbudować sieć kontaktów opartych na wzajemnym zaufaniu to spore wyzwanie. Jak zdobywać nowe kontakty biznesowe? Jak budować relacje biznesowe? Jak zbudować sieć kontaktów? Jakie są złote zasady networkingu?
Czym jest networking biznesowy?
Przedsiębiorcy powinni poświęcić trochę czasu na budowanie relacji biznesowych z innymi przedsiębiorcami i na stworzenie sieci kontaktów biznesowych. Można śmiało powiedzieć, iż networking to inwestycja w relacje, które mogą przynieść korzyści obu stronom zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. Współpraca i nawiązywanie relacji biznesowych z innymi biznesmenami może zaowocować nowymi pomysłami, kontraktami itp. a w świecie biznesu jest to bezcenne. To budowanie długotrwałych relacji, swojej sieci kontaktów nie tylko z partnerami biznesowymi. Networking nie powinien ograniczać się tylko do spotkań face-to-face np. na konferencjach branżowych, branżowych panelach dyskusyjnych, szkoleniach czy targach. Chociaż bezpośredni kontakt twarzą w twarz jest niezwykle ważny, równie istotne są relacje utrzymywane za pośrednictwem mediów społecznościowych tzw. Social networking takich jak: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram lub online za pomocą różnego rodzaju komunikatorów. Pamiętajmy, że nawiązanie kontaktu to tak naprawdę początek. Aby relacje były trwałe i przyniosły korzyści, musisz o nie dbać. Warto wykorzystać media społecznościowe. W biznesie szukanie nowych możliwości zawodowych dla naszej firmy, zdobycie kontaktów daje większe możliwości współpracy i rozwoju firmy.
Poprawne relacje biznesowe celu wymiany wiedzy z pewnością zwrócą się po pewnym czasie ze zdwojoną siłą. Dlatego ważne jest budowanie sieci kontaktów oraz trwałych relacji.
Networking — przykłady i rodzaje
Networking można podzielić na różne kategorie kontaktów i prowadzenia relacji biznesowych, zawodowych i osobistych:
-
networking zawodowy
Do tej grupy kontaktów zaliczamy kolegów z pracy, przełożonych, ekspertów z branży, potencjalnych pracodawców i osoby pracujące w danym zawodzie. Działania w ramach networkingu zawodowego są to między innymi udział w konferencjach branżowych, branżowych panelach dyskusyjnych, szkoleniach czy targach, programach oraz targach pracy;
-
networking B2B (biznesowy)
Dotyczą firm i przedsiębiorców w sektorze danej branży oraz jej pokrewnych gałęzi biznesu, ponadto organizacji zrzeszających przedsiębiorców. W ramach networkingu B2B odbywa się współpraca pomiędzy firmami, branie udziału w programach partnerskich oraz uczestnictwo w targach i konferencjach branżowych;
-
networking edukacyjny
Do tej grupy zaliczamy nauczycieli, wykładowców, studentów. W ramach networkingu edukacyjnego można nawiązać kontakty np. z organizacjami studenckimi, firmami patronackimi szkół. Studenci i absolwenci uczelni mogą brać udział w praktykach, stażach i projektach zarówno krajowych jak i zagranicznych;
-
networking osobisty
Czyli sieć kontaktów osobistych tj. nasza rodzina zarówna ta bliska jak i dalsza, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Taka sieć kontaktów towarzyskich to najtańszy sposób szukania pracy i nawiązywania relacji zawodowych; Działania, które warto w tym celu podejmować to uczestnictwo w przyjęciach, grillu i innych imprezach czy spotkaniach towarzyskich, a także wzajemna pomoc i wsparcie. Są to ważne i wartościowe kontakty;
-
networking wirtualny
prowadzenie i obserwowanie firmowych profili na portalach społecznościowych oraz dołączanie do grup branżowych na Facebook’u i Instagramie. Takie działania to w dzisiejszym świecie kontaktów wirtualnych konieczność, aby poszerzyć swoją sieć znajomości. Ważne jest także posiadanie konta i uczestnictwo w portalach dedykowanych aktywności zawodowej i biznesowej takich jak LinkedIn i Goldenline. Ponadto do budowania własnej marki osobistej warto na swojej stronie prowadzić blog branżowy, który odpowiednio targetowany może być dobrym sposobem na zbudowanie autorytetu w danej dziedzinie. Podobnie warto także śledzić wpisy i komentować wpisy blogowe autorstwa naszych znajomych i ekspertów branżowych.
Istnieje kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać podczas podejmowania działań networkingowych:
-
Bądź otwarty na rozmowy z innymi ludźmi. Mów prawdę, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, i nie unikaj konstruktywnej krytyki. Przezroczystość jest kluczowa, a fałszywa motywacja jest łatwo wyczuwalna.
-
Staraj się skupić na jednym przedsiębiorcy naraz, aby móc im poświęcić pełną uwagę i zaangażowanie.
-
Nie zapominaj o istniejących kontaktach biznesowych, gdyż utrzymanie i rozwój istniejących relacji może przynieść równie wiele korzyści, co nawiązywanie nowych znajomości.
-
Networking to proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i czasu. Budowanie zaufania i wartościowych relacji wymaga czasu.
-
Nie zapomnij o pielęgnowaniu istniejących relacji biznesowych. Szukaj nowych możliwości, ale nie zaniedbuj obecnych klientów, partnerów biznesowych i współpracowników.
-
Skuteczny networking często opiera się na wspólnych interesach, pasjach, lub problemach. Szukaj punktów wspólnych, które mogą zacieśnić więzi między tobą a potencjalnymi partnerami.
-
Zaufanie jest kluczowe w budowaniu trwałych relacji biznesowych. Pamiętaj, że warto rozmawiać nie tylko o pracy, ale także o życiu prywatnym. Autentyczność buduje zaufanie.
-
Nie trać czasu na osoby, które nie wykazują zainteresowania twoją osobą lub współpracą. Zaufaj swoim przeczuciom i zmysłom, aby skupić się na budowaniu wartościowych relacji.
Podsumowując
Networking jest to narzędzie dla przedsiębiorców, menedżerów i pracowników na różnych szczeblach. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji z osobami i organizacjami jest ważne w środowisku biznesowym. Dzięki networkingu możemy otworzyć sobie drzwi do nowych kontaktów i zasobów, znaleźć partnerów biznesowych, którzy przyspieszą nasz rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty, oraz pomóc w budowaniu renomy naszej firmy i marki. Dodatkowo mogą to być wartościowe relacje dla nas. Tworzenie sieci kontaktów jest łatwiejsze w nieformalnej atmosferze. Jest to doskonała okazja i możliwość poznania partnera biznesowego, pomaga w wymianie informacji, dzielenia się swoją wiedzą, stwarza nowe perspektywy w biznesie. Ważne, aby w każdej dziedzinie dbać o jakość relacji.