Na jakie usługi jest obecnie największe zapotrzebowanie?
Rynek usług na świecie jak i w Polsce rozwija się dynamicznie od wielu lat. Usługi są obok rolnictwa i przemysłu jednym z głównych działów gospodarki. Rynek usług obejmuje między innymi transport, telekomunikację, handel i reklamę, edukację, zdrowie, budownictwo, hotelarstwo czy gastronomię. Jakie obecnie usługi są najbardziej poszukiwane przez klientów? Na które z nich jest duże zapotrzebowanie? W jakich branżach warto działać, aby prowadzić zyskowną firmę? Jakie są trendy na przyszłość? Postaramy się przybliżyć Państwu ten temat.
W zależności od wyniku świadczonych usług, można wyróżnić:
-
usługi materialne – np. handel, transport hotelarstwo i gastronomia, naprawy i drobne rzemiosło (szklarstwo, krawiectwo, stolarstwo itp.);
usługi niematerialne – np. edukacja, ochrona zdrowia, opieka społeczna, działalność kulturalna, administracyjna itp.
Jakich usług poszukuje najwięcej podmiotów w Polsce? Na jakie usługi jest największe zapotrzebowanie?
Opierając się na analizie zawartej w serwisie owginfo.pl w marcu 2023 najwięcej podmiotów gospodarczych poszukiwało następujących usług:
-
specjalne usługi projektowe;
-
usługi inżynieryjne w zakresie projektowania;
-
roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych, roboty w zakresie instalacji elektrycznych;
-
roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg.
W następnym okresie jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie również na wyżej wymienione usługi. Prognoza zapotrzebowania oparta jest m.in. na ilości ogłoszonych przetargów, co wskazuje na preferencje podmiotów gospodarczych.
Specjalne usługi projektowe obejmują np. opracowania projektów wzorniczych elementów wyposażenia wnętrz, usługi dekoracji wnętrz, projektowanie mebli.
Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania obejmują m.in.: sporządzanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy różnych obiektów czy przebudowy już istniejących.
Z powyższej analizy wynika, że największe zapotrzebowanie dotyczy szeroko pojętej branży budowlanej. Branża budowlana jest jednym z kluczowych sektorów naszej gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ usługi realizowane przez firmy budowlane na zlecenie prywatnych i publicznych inwestorów mają duży wpływ na wzrost gospodarczy kraju. Dzięki usługom branży budowlanej powstają budynki, drogi, linie kolejowe i energetyczne, lotniska, mosty, kanały, baseny portowe. Wraz z rozwojem tej gałęzi gospodarki bezpośrednio związany jest rozwój wielu podmiotów gospodarczych, wzrosło zapotrzebowanie na usługi sektora np. metalurgicznego, maszynowego, meblarskiego, chemicznego czy włókienniczego. Wraz z prężnie rozwijającą się branżą budowlaną rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. Są to: logistycy, inżynier budowlany, technik budownictwa (wykonawca robót murarskich i tynkarskich), technik budowy dróg, technik spawalnictwa, technik programista, technik mechatronik, technik elektryk, technik mechanik, operator sprzętu ciężkiego, technik robotyk, technik automatyk, monter konstrukcji budowlanych. Branża budowlana jedną z tych o największym zapotrzebowaniu na pracowników. Zawody te będą poszukiwane w najbliższych latach na polskim rynku pracy.
Prowadzenie firmy budowlanej wiąże się również z koniecznością stosowania odpowiednich maszyn i sprzętu budowlanego. Częsta praktyką jest w przypadku małych firm, które nie posiadają specjalistycznego sprzętu zlecenie usług innym firmom posiadającym taki sprzęt.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również usługi w branży IT
Usługi informatyczne to bardzo szerokie pojęcie. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było zapotrzebowania na takie usługi, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów. Obejmuje wszystkie usługi, które związane są ze sprzętem komputerowym, oprogramowaniem, technologią, przetwarzaniem danych i bezpieczeństwem cyfrowym w sieci. Usługi informatyczne to również prace serwisowe i naprawcze sprzętu i oprogramowania. Obecnie prawie każda zarówno mniejsza, jak i większa firma korzysta z usług informatycznych. Samodzielna obsługa usług informatycznych czasem bywa trudna i nieopłacalna, ponieważ w tym celu należałoby zatrudnić informatyków i tym samym utworzyć nowy dział we firmie. Krok ten bardzo często generuje dodatkowe koszty. Chcąc zatem je zoptymalizować warto zdecydować się na współpracę z firmą zewnętrzną.
Sporym zainteresowaniem cieszą się usługi firm, które sprzedają specjalistyczne oprogramowanie. Firmy tego typu dokonują na zlecenie klienta analizy, następnie projektują i programują systemy, aplikacje, a także realizują konsultacje techniczne, jakie są niezbędne podczas wdrażania oprogramowania. To one przyznają licencje, opracowują i dostarczają dokumentację oprogramowania dostosowywanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Zapewniają również przeszkolenie pracowników-użytkowników systemu.
Zapotrzebowanie na usługi transportowe
Kolejną z ważnych branż jest transport. Usługi transportowe to: transport krajowy, międzynarodowy, drogowy, wodny czy kolejowy. Usługi transportowe świadczone są w celu przewozu osób lub towarów. Obecnie zapotrzebowanie na te usługi jest coraz większe. Branża transportowa jest jedną z dynamicznie rozwijających się branż. Działalność ta niesie za sobą ryzyko związane np. ze zmianami przepisów wprowadzanych przez Unię Europejską. Firmy transportowe inwestując w tabor pojazdów ponoszą często duże koszty np. kredytów czy leasingu. Niekorzystne zmiany przepisów czy brak stabilnych cen paliwa wpływają na możliwe problemy w firmach transportowych.
Jednymi z ważniejszych gałęzi polskiej gospodarki są branże gastronomiczna oraz turystyczna.
Wraz z rozwojem gospodarczym następuje stopniowe bogacenie się społeczeństwa, a to wpływa na chęci i możliwości podróżowania. Po ciężkim okresie pandemii branża turystyczna i gastronomiczna przeżywa odrodzenie. Coraz więcej osób powróciło do spotkań oraz organizowania różnego rodzaju imprez (np. wesela czy urodziny, itp.) Pozwala to na rozwój sieci barów, restauracji. Co ważne te usługi mogą rozwijać się i zapewniać miejsca pracy nie tylko w większych ośrodkach, ale wszędzie tam gdzie znajdują się ciekawe miejsca czy to ze względu na krajobraz, miejsca historyczne, zabytki czy też zapewniające spokój i odpoczynek. Zwiększa się zaplecze obiektów noclegowych, obiektów gastronomicznych. Rozwój sieci dróg oraz parkingów również wpływa na chęć wyjazdów turystycznych. Niestety na rozwój tej branży może mieć wpływ sytuacja polityczna (np. działania wojenne), katastrofy związane z klimatem (huragany, trzęsienia ziemi) czy pandemia. Wydaje się, ze w najbliższym czasie rynek usług gastronomicznych oraz turystycznych będzie się rozwijał jeszcze dynamiczniej.
Pozostałe firmy usługowe
Dynamicznie rozwija się sektor finansowy, który obejmuje: usługi ubezpieczeniowe, bankowe, inwestycyjne, doradcze. Usługi te świadczone są dla klientów indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych. Usługi te przyczyniają się do rozwoju pozostałych branż, gdyż dostarczają finansowania działalności podmiotów np. poprzez udzielanie kredytów. Należy wspomnieć również o usługach komunikacyjnych. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu. Dodatkowe usługi oferowane wraz z usługami komunikacji powodują, że wzrasta zapotrzebowanie oraz zainteresowanie coraz większej liczby konsumentów.
Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy w branżach usługowych?
Rynek pracy jest niczym żywy organizm, na który składa się bardzo wiele zależnych od siebie procesów. Zmiany społeczne, ekonomiczne, jak i polityczne – mogą w znaczący sposób wpłynąć na poziom popytu i podaży na krajowym rynku pracy. Czy rynek pracy nadąża za zmianami w gospodarce? Zapotrzebowanie na rynku pracy zależy od popytu i podaży pracy. Co roku rząd publikuje raport określający zapotrzebowanie na rynku pracy. Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Są branże gdzie występują zawody deficytowe, dotyczy to nie tylko przemysłu, ale również działalności usługowej. Pojawia się także zapotrzebowanie na nowe zawody. Usługi edukacyjne muszą nadążać za potrzebami rynku w tej dziedzinie. Doświadczony pracownik zawsze znajdzie zatrudnienie. Obecnie największy problem jest z pozyskaniem doświadczonych pracowników produkcyjnych. Szczególnie branża budowlana wskazuje na deficyt pracowników.
Podsumowując, rynek usług jest jednym z filarów gospodarki państwa. Analizując i obserwując jak się zmienia, jakie są trendy można przygotować się na zmiany w danej branży lub podjąć decyzję w jakiej rozpocząć działalność. Skorzystaj z codziennie aktualizowanego, największego w Polsce serwisu owginfo.pl , gdzie znajdziesz analizy z zakresu gospodarki.