Mirakulina — poznaj jej właściwości zastosowanie i skutki uboczne
O cudownych właściwościach mirakuliny większość z nas nie słyszała pewnie nigdy. Właściwości tego owocu są mało znane ze względu na ograniczoną dostępność i wysoką cenę mirakuliny. Mirakulina to substancja, która ma zdolność do zmiany smaku z kwaśnego na słodki, a dzieje się tak dzięki możliwości wiązania się z receptorami smaku słodkiego. Jakie właściwości posiada mirakulina? Czy istnieją przeciwskazania do jej stosowania?
Zobacz! Nowoczesny sprzęt stomatologiczny - jak zmienia się branża dentystyczna?
Mirakulina — cudowny owoc, pełen niezwykłych właściwości
Synsepal słodki (łac. SYNSEPALUM DULCIFICUM, ang. Miracle Berry) to roślina znana i używana już od stuleci, jej miejsce pochodzenia to Afryka Zachodnia (Ghana). Synepal jest rośliną rzadko występującą, która dopiero w roku 2022 oficjalnie dopuszczona została do obrotu na terenie Europy. Nazywana jest cudownym owocem, dzięki niezwykłym właściwościom występujących w niej protein, czyli Mirakuliny.
Cudowne właściwości mirakuliny
Mirakulina to kwaśne=słodkie, tak w skrócie, najprościej można opisać niezwykłe właściwości mirakuliny.
Mieszkańcy Afryki Zachodniej od dawna wykorzystywali owoce synsepalu do poprawy smaku bardzo kwaśnych produktów. Choć może to wydawać się nieprawdopodobne, jedzenie mirakuliny wywołuje efekt zbliżony do tego, który odczuwamy podczas spożywania tradycyjnego cukru. Odbieranie smaku słodkiego przez nasz zmysł smaku zależy od stężenia glikoproteiny oraz pH środowiska, w którym ten smak jest obecny.
Mirakulina, naturalnie występująca w owocach Synsepalu słodkiego, to białko (glikoproteina), które można najprościej opisać jako substancję zmieniającą smak kwaśny na słodki. Jej niezwykłe właściwości polegają na zdolności do wiązania się z receptorami słodkości, znajdującymi się na kubkach smakowych, aż 6 000 razy silniej niż cukier (sacharoza). W odróżnieniu od innych substancji słodzących, mirakuliny nie są bezpośrednio dodawane do potraw. Zamiast tego rozpuszczamy ją na naszym języku, dzięki czemu przez okres do 2 godzin cieszyć się możemy słodkim smakiem. Spożywanie mirakuliny tuż przed spożyciem kwaśnych produktów lub potraw, powoduje specyficzną blokadę receptorów odpowiedzialnych za odczucie smaku kwaśnego oraz gorzkiego. W ten sposób mirakulina pozwala nam cieszyć się słodkimi smakami, nawet podczas jedzenia kwaśnych potraw.
Gdzie stosuje się mirakulinę?
Mirakulinę stosuje się przede wszystkim w kuchni, nie stosuje się jej jednak jako dodatek do dań, gdyż spożyć ją trzeba przed planowanym posiłkiem. Unikalne właściwości tej rośliny zwiększają doznania smakowe osób, które lubią słodki smak. Mirakulinę spożyć trzeba przed planowanym posiłkiem, zwykle przez żucie owocu lub ssanie tabletek, które zawierają ją w swoim składzie. W Polsce znaleźć możemy ją w postaci tabletek — suplementów diety.
Wiele osób, szczególnie tych, zmagających się z problemami nadwagi, otyłością czy nietolerancją węglowodanów, stosuje w swoich dietach słodziki. Najczęściej są one wykonane na bazie sacharyny, aspartamu czy acesulfamu K. Mirakulina wykazuje zdolność do silniejszego wiązania się z receptorami słodkości, w porównaniu do zwykłych środków słodzących lub cukrów. Dzięki temu pozwala nam zaspokoić potrzebę spożycia czegoś słodkiego, na przykład deseru, co może być istotne dla osób, które starają się ograniczyć spożycie kalorii lub cukru. Mirakulina stanowi więc interesującą alternatywę dla tradycyjnych słodzików, umożliwiając odczuwanie słodkich smaków bez dodatkowych kalorii czy negatywnych skutków zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem cukru. Mirakulina to wybawienie dla osób, które nie potrafią wyobrazić sobie życia bez słodyczy.
Specjaliści ds. żywienia sugerują, że wprowadzenie mirakuliny do diety pacjentów podczas leczenia nowotworowego może pomóc zwiększyć ich apetyt i poprawić odczucia smakowe. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie jakichkolwiek suplementów lub substancji podczas leczenia onkologicznego powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania mirakuliny u pacjentów z chorobami nowotworowymi jest wciąż bardzo mało, dlatego należy unikać samodzielnego stosowania tych produktów bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwskazania do spożywania mirakuliny
Sama mirakulina nie powinna wywoływać działań niepożądanych, nie można mieć jednak pewności co do innych wyrobów znajdujących się w ofercie sklepów internetowych.
Przeciwskazania do stosowania mirakuliny:
-
cukrzyca — mimo że mirakulina może być postrzegana jako substytut cukru, osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność przy jej stosowaniu, ponieważ może wpływać na poziom glukozy we krwi.
-
przebywanie w trakcie leczenia — osoby w trakcie leczenia lub terapii, zwłaszcza w przypadku chorób nowotworowych, powinny konsultować się z lekarzem przed stosowaniem mirakuliny, ponieważ brak jest wystarczających danych na temat bezpieczeństwa i ewentualnych interakcji z innymi lekami.
-
nietolerancje pokarmowe — osoby z nietolerancją pokarmową, alergią lub innymi schorzeniami, które mogą reagować na składniki zawarte w owocach zawierających mirakulinę, powinny unikać spożywania tej substancji.
-
kobiety w ciąży i karmiące piersią — brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa mirakuliny u kobiet w ciąży i karmiących piersią, dlatego zaleca się unikanie jej spożywania w tych okresach.
-
dzieci — ponieważ skutki długotrwałego spożywania mirakuliny przez dzieci nie są w pełni zbadane, zaleca się ograniczenie jej spożywania przez dzieci bez konsultacji z lekarzem.
Podsumowanie
Mirakulina to przykład tego, jak natura może zaskakuje nas niespodziewanymi i niezwykłymi odkryciami. Zdolność mirakuliny do zmiany smaku, to drzwi do nowych możliwości zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Stanowi ona jednak nadal przedmiot badań naukowych, a jej spożycie może wpływać na nasze zdrowie i bezpieczeństwo, warto więc używać jej ostrożnie.