List intencyjny — czym jest?
Pracodawca, który zatrudnia nowego pracownika i chce powstrzymać go przed przyjęciem konkurencyjnej oferty, może zaproponować mu napisanie listu intencyjnego o współpracy. List intencyjny jest pisemną deklaracją, która zawiera oświadczenie woli jednej lub obydwu stron, na temat chęci podjęcia przez nich współpracy i podpisania umowy. Taki dokument często podpisywany jest po przeprowadzonych negocjacjach, lub w trakcie ich trwania. W liście intencyjnym zawarte są informacje na temat przyszłej umowy oraz działań, które mają zostać wykonane. List intencyjny nie jest umową przedwstępną i nie powoduje przez to żadnych konsekwencji prawnych. Kiedy warto podpisać list intencyjny, a kiedy umowę przedwstępną?
Przeczytaj także: Koperty kartonowe - nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie w świecie opakowań
List intencyjny – poznaj najważniejsze elementy
W liście intencyjnym powinny znaleźć się następujące elementy:
-
tytuł pisma — listu intencyjnego,
-
datę oraz miejsce podpisania dokumentu,
-
zaznaczenie obu stron listu intencyjnego,
-
zobowiązanie do prowadzenia negocjacji w dobrej wierze,
-
informacje dotyczące stanowiska lub formy współpracy,
-
wymiar, w jakim świadczona ma być praca oraz rodzaj zawieranej umowy,
-
dzień rozpoczęcia współpracy i miejsce, w którym realizowane będą obowiązki,
-
wysokość wynagrodzenia wraz z informacją na temat przysługujących bonusów,
-
zapewnienie o zaprzestaniu zmian w umowie w przyszłości,
-
informacje na temat warunków zatrudnienia.
Ważne! W liście intencyjnym powinna znaleźć się informacja na temat możliwości wypowiedzenia listu intencyjnego, przez każdą ze stron, bez dodatkowych konsekwencji finansowych.
Skutki podpisania listu intencyjnego
Podpisanie listu intencyjnego przez strony, oznacza, że wyraziły one zgodę na przestrzeganie wstępnych warunków umowy, określonych w tym dokumencie. Należy jednak zaznaczyć, że list intencyjny nie stanowi ostatecznej umowy i nie tworzy wiążących zobowiązań między stronami. Zwykle jest to pierwszy etap w procesie negocjacji i uzgodnień dotyczących szczegółów transakcji lub przedsięwzięcia. List intencyjny pełni rolę deklaracyjną, sygnalizując zamiar obu stron do rozpoczęcia dalszych rozmów i wypracowania ostatecznych warunków. To narzędzie umożliwia stronom wyznaczenie ogólnych ram współpracy, ustalenie kluczowych kwestii i celów, które będą poddane bardziej szczegółowym negocjacjom w późniejszym stadium. Podpisanie listu intencyjnego stwarza atmosferę zaufania między stronami, ale nie jest prawnie wiążące. Ostateczne zobowiązania zostaną ujęte w pełnej umowie, którą strony będą musiały podpisać po zakończeniu negocjacji i szczegółowego uzgodnienia warunków. List intencyjny pełni funkcję preludium do formalnego porozumienia, ułatwiając rozpoczęcie współpracy i klarowanie podstawowych aspektów planowanego przedsięwzięcia czy transakcji.
Kiedy warto podpisać list intencyjny?
Przed podjęciem decyzji o podpisaniu listu intencyjnego, warto rozważyć, czy potencjalne korzyści wynikające ze współpracy przewyższą ryzyko. List intencyjny to jeden z pierwszych kroków podjętych w celu ustalenia warunków na temat przyszłego partnerstwa i jest on wyraźnym sygnałem, że obydwie strony są zainteresowane kontynuowaniem rozmów i przyszłą współpracą. Czas przed podpisaniem umowy przedwstępnej służy do oceny możliwości i opracowania wspólnych oczekiwań.
Rola listu intencyjnego w procesie due diligence
Podczas negocjacji, list intencyjny staje się podstawą dla bardziej szczegółowej analizy potencjalnej współpracy, znanej jako due diligence. List intencyjny umożliwia stronom dokładne zbadanie wiarygodności oraz potencjału biznesowego drugiej ze stron. Dzięki procesowi due diligence obie strony mają możliwość gruntownego zrozumienia aspektów finansowych, prawnych, operacyjnych i strategicznych związanych z planowaną współpracą. Takie dogłębne badanie pozwala na zebranie kompleksowych informacji, które są kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji przed ostatecznym zawarciem umowy.
List intencyjny pełni zatem rolę punktu wyjścia, ułatwiając zainicjowanie procesu due diligence i dostarczając stronom niezbędnych informacji do dokładnego zrozumienia zakresu, ryzyk oraz korzyści związanych z planowaną współpracą. Dzięki takiemu podejściu obie strony są lepiej przygotowane do negocjacji finalnych warunków umowy oraz podejmowania decyzji zgodnych z ich strategicznymi celami biznesowymi.
Różnice pomiędzy listem intencyjnym a umową przedwstępną
Odmiennie od listu intencyjnego — umowa przedwstępna jest tekstem ściśle uregulowanym w przepisach Kodeksu cywilnego, co czyni ją lepszym zabezpieczeniem. W przypadku umowy przedwstępnej strony mają pewność, że jej postanowienia są prawnie skonkretyzowane i chronione.
Jeżeli po podpisaniu umowy przedwstępnej, nie dojdzie do zawarcia umowy, strona pokrzywdzona zyskuje prawo do odszkodowania. Ten aspekt stanowi dodatkowe zabezpieczenie interesów stron, zapewniając rekompensatę w przypadku niespełnienia zobowiązań wynikających z umowy przedwstępnej.
Podsumowanie
Mimo braku skutków prawnych sporządzenie listu intencyjnego stanowi często stosowaną formę zobowiązania do zawarcia umowy o pracę w przyszłości. List intencyjny pełni rolę, potwierdzenia powagi pracodawcy w trakcie negocjacji i zapobiega sytuacji, w której pracownik przyjąłby konkurencyjną ofertę przed finalizacją umowy. Jest to środek ostrożności, mający wyrazić zaangażowanie pracodawcy w dalsze rozmowy. Bardziej wiążącym dokumentem jest umowa przedwstępna. W przypadku ewentualnych sporów to sąd decyduje o charakterze dokumentu, opierając się na jego treści, a nie na nazwie. Jeśli podpisane zobowiązanie obejmuje wszystkie elementy umowy, może zostać uznane za umowę przedwstępną, nawet jeśli początkowo określane jest jako list intencyjny. Ostatecznie, kluczowe staje się to, czy dokument spełnia kryteria umowy, niezależnie od jego pierwotnej nazwy.