Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Podpowiadamy!
Rozpoczęcie współpracy z nową dla nas firmą jest niewątpliwie naszym sukcesem. Podpisanie umowy biznesowej wymaga jednak zachowania czujności, jak również dużej wiedzy na temat sytuacji przedsiębiorców. Dlatego też zastanów się:
Czy twój kontrahent jest znany na rynku? Jaką opinią cieszy się dana firma? Czy jego firma jest zadłużona ? Czy firma nie zalega z płatnościami podatków, czy jest płatnikiem VAT ?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule poniżej.
Dlaczego warto sprawdzić kontrahenta?
Zanim zaczniesz współpracować z nowym kontrahentem, zdobądź jak najwięcej informacji na jego temat. Będziesz wiedział, czy jest on uczciwym partnerem biznesowym, co zmniejszy ryzyko utraty pieniędzy czy też towaru. Zabezpieczysz się w ten sposób przed odpowiedzialnością podatkową za zobowiązania potencjalnego oszusta.
Dobór firm, z którymi będziesz współpracował w ramach swojej działalności gospodarczej, jest bardzo ważny dla osiągnięcia zaplanowanych przez Ciebie celów. Dlatego warto sprawdzić kontrahentów i stworzyć grupę firm godnych zaufania.
Odpowiednio przygotowana weryfikacja o należytej staranności i sprawdzenie wiarygodności kontrahenta, pozwoli uniknąć strat. Biznes niesie ze sobą ryzyko finansowe, a rzetelna informacja o statusie finansowym firmy w dużym stopniu upraszcza współpracę. Warto więc sprawdzić kontrahenta.
Jak sprawdzić wiarygodność firmy?
Prostym sposobem na sprawdzenie kontrahenta jest wykonanie telefonu do siedziby. Pozwoli to potwierdzić jej istnienie, a także ocenić jakość rozmowy i podejście do klienta. Warto też, sprawdzić, czy twój przyszły kontrahent posiada referencje wystawione przez inne podmioty. Wiarygodność kontrahenta mogą nam potwierdzić również referencje, które posiada, a które wystawione są przez inne podmioty np. spółka prawa handlowego, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna itp.
Najlepsze sposoby na sprawdzenie wiarygodności firmy:
-
Sprawdź informacje i opinie w Internecie.
Szukając opinii w internecie, zwróć uwagę na dwie istotne sprawy: jakie opinie ma potencjalny kontrahent oraz źródło ich pochodzenia. Możesz przeczytać opinie na temat firmy w internetowej wizytówce w Google Internet, dokonać weryfikacji kontrahenta na profilach w mediach społecznościowych, prześledzić branżowe fora i wątki w grupach w social mediach.
Do wiadomości na temat danej firmy podchodź w sposób racjonalny. Zwróć uwagę czy autorem opinii nie jest konto anonimowe, gdyż wtedy opinia może być zafałszowana.
-
Użyj specjalnych narzędzi- sprawdź nowego kontrahenta.
Oprogramowaniem stworzonym do tego celu jest Temida, łączy w sobie system TMS, panel do zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie oraz funkcjonalności automatycznej weryfikacji kontrahentów, pomaga uchronić się przed nawiązaniem współpracy z niewypłacalnymi lub nieuczciwymi firmami.
-
Weryfikacja kontrahenta w publicznych rejestrach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy firma jest zarejestrowana, jaki jest jej zakres działalności, kim jest właściciel, czy nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe lub chcesz wiedzieć więcej o sytuacji finansowej kontrahenta- skorzystaj z informacji zawartych w rejestrach:
- Krajowy Rejestr Sądowy (KRS),
- Krajowy Rejestr Długów (KRD),
- Centrala Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- Biura Informacji Gospodarczej.
-
Sprawdzenie podatnika VAT na białej liście.
Biała lista podatników VAT funkcjonuje od 2019 roku. Dzięki niej możesz szybko i skutecznie weryfikować kontrahentów. To spis podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Dzięki niej możesz sprawdzić, czy Twój partner biznesowy jest czynnym podatnikiem VAT, czy wykreślono Go z rejestru, czy jaki posiada numer rachunku bankowego.
Aby znaleźć się na takiej liście, nie musisz nic robić, ponieważ KAS pobierze wszystkie ważne informacje z dostępnych rejestrów publicznych.
-
Sprawdzanie kontrahenta po numerze NIP.
NIP firmy możesz zweryfikować na Portalu Podatkowym. Upewnisz się, czy podany Ci przez kontrahenta numer identyfikacji podatkowej jest poprawny, sprawdzisz dane podstawowe firmy, czy jest obecnie czynnym podatnikiem VAT.
-
Zaświadczenia
Złóż również w Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie zaświadczenia o statusie podatnika VAT.
Gdy nie jesteś pewien sytuacji finansowej kontrahenta, możesz go poprosić o przedstawienie zaświadczeń o braku zaległości w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym oraz ZUS-em. Uzyskanie takich zaświadczeń nie jest trudne i kosztowne.
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku zaległości podatkowych kosztuje 21 złotych. ZUS wystawia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami zupełnie za darmo.
-
Informacja gospodarcza
Sprawdzenie kontrahenta w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych jest o tyle praktyczne, że znajdują się w nim zarówno informacje o podmiotach prawnych, jak i o osobach prywatnych.
Informacje szczegółowe znajdziesz tutaj; ems.ms.gov.pl.
Pod tym ostatnim adresem znajduje się również RDN – Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.
Istnieją także prywatne, odpłatne bazy dłużników- Biura Informacji Gospodarczej, na zamówienie zweryfikują one wiarygodność finansową firmy, z którą chcesz współpracować. Jest to: Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) BIG- i – Biuro Informacji Gospodarczej- Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF, krajowa informacja długów telekomunikacyjnych- posiadają one zgromadzone informacje o wszystkich dłużnikach.
Chcąc, uzyskać pełną i wiarygodną informację o danym kontrahencie należy zwrócić się do każdego z tych podmiotów w celu uzyskania stosownej informacji.