Jak napisać list motywacyjny?
List motywacyjny to podstawowy dokument aplikacyjny przy ubieganiu się o pracę. Napisanie i przekazanie go pracodawcy zazwyczaj jest jednym z podstawowych wymagań, które kandydat musi spełnić, aby wziąć udział w rekrutacji.
W naszym artykule znajdziesz wyjaśnienie, czym jest list motywacyjny i w jakim celu się go pisze, a także przydatne wskazówki jak napisać list motywacyjny tak by zainteresował potencjalnego pracodawcę i by to właśnie Ciebie rekruter zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną.
Co to jest list motywacyjny i w jakim celu się go pisze?
List motywacyjny to krótki list, który jest wysyłany do pracodawcy w celu zwrócenia jego uwagi na Twoje umiejętności, doświadczenie zawodowe i osobowość, które sprawiają, że jesteś odpowiednim kandydatem na daną pozycję.
W listach motywacyjnych zwykle znajdują się informacje na temat Twojego doświadczenia zawodowego i edukacji, umiejętności, które posiadasz, oraz powodów, dla których chcesz pracować w danej firmie lub na aplikujesz na dane stanowisko. W liście motywacyjnym należy podkreślić swoje mocne strony i wyjaśnić, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na daną pozycję, co zwiększa szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak napisać dobry list motywacyjny?
Kluczowym elementem podczas tworzenia dokumentów aplikacyjnych jest dopasowanie listu motywacyjnego do wymagań konkretnego stanowiska i firmy. Ważne jest, aby w liście motywacyjnym pokazać, że spełniasz większość (lub wszystkie) wymagania zawarte w ofercie pracy. Ponadto warto wskazać na wartości i cele firmy oraz wykazać się zrozumieniem i akceptacją dla nich. Dlatego, aby skutecznie przekonać pracodawcę, należy w liście motywacyjnym podkreślić swoje mocne strony, które są zgodne z oczekiwaniami firmy oraz wykazać, że jesteśmy zainteresowani i angażujemy się w cele firmy.
Początek listu motywacyjnego
Pisanie listu motywacyjnego zaczynamy od zwrotu grzecznościowego np. Szanowny Panie lub Szanowna Pani, w sytuacji kiedy nie wiemy, kto będzie adresatem, możemy napisać po prostu Szanowni Państwo.
Najważniejsze elementy listu motywacyjnego
W kolejnym kroku podajemy informacje, o jakie stanowisko się ubiegamy. Takie kluczowe informacje możemy dodatkowo wyróżnić grubszą czcionką. Klasyczny list motywacyjny powinien zawierać:
-
aktualną datę i miejscowość
-
imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata
-
dane pracodawcy
-
wstęp zawierający informację, o jakie stanowisko ubiega się kandydat
-
rozwinięcie, w którym rozwijamy, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko
-
zakończenie, z zapewnieniem o gotowości do osobistego spotkania
Zakończenie listu motywacyjnego
Kończąc list motywacyjny najlepiej wyrazić chęć udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Możemy też w uprzejmy sposób podziękować za poświęcony nam czas, np. Dziękuję za poświęcony mi czas. Z przyjemnością spotkam się z Państwem, aby szerzej opowiedzieć o moim doświadczeniu, kompetencjach i osiągnięciach.
Przed wysłaniem listu motywacyjnego upewnijmy się, że dane osobowe i kontaktowe są poprawne. Należy unikać prywatnych adresów e-mail.
Sprawdźmy też, czy w dokumencie nie znalazły się literówki lub błędy ortograficzne. Wygląd listu motywacyjnego również jest bardzo ważny, powinien on być przejrzysty, czytelny i estetyczny.