Działalność poligraficzna — jak skutecznie ją rozwijać?
W dzisiejszych czasach praktyczne nie wyobrażamy sobie życia bez sprzętów elektronicznych. Tablety, telefony oraz laptopy towarzyszą nam każdego dnia. Wydawać się może, iż te zdobycze techniki wyprą tradycyjny druk, nic bardziej mylnego. Zapotrzebowanie na usługi poligraficzne wciąż rośnie – niektóre zakłady poligraficzne wręcz pękają w szwach od setek powierzonych im zleceń. Czym zajmuje się poligrafia? Na czym polega praca poligrafa?
Działalność usługowa związana z poligrafią, a konkretnie jej dzieła, towarzyszą nam niemal każdego dnia. Firmy, które prowadzą działalność poligraficzną mają ogromny wpływ na całą gospodarkę. Wachlarz usług firm zajmujących się poligrafią jest dziś naprawdę szeroki. Produkty tej gałęzi gospodarki są wykorzystywane zarówno przez osoby fizyczne jak i przez wiele zewnętrznych firm. Jak wygląda analiza działalności poligraficznej? Jakiego rodzaju usługi oferują drukarnie poligraficzne?
W poniższym artykule, znajdą Państwo odpowiedzi i wskazówki.
Czym charakteryzuje się poligrafia?
Poligrafia to dział gospodarki, który zajmuje się wszystkimi procesami związanymi z drukowaniem oraz powielaniem materiałów na skalę przemysłową. W wolnym tłumaczeniu z języka greckiego, można nazwać „wielokrotnym pisaniem”. Poligrafia obejmuje nie tylko drukowanie, ale wszystko to, co trzeba zrobić przed i po drukowaniu, aby uzyskać gotowy produkt poligraficzny. Przemysł poligraficzny jest ściśle związany np. z produkcją książek, czasopism, wizytówek, plakatów, ulotek oraz różnego rodzaju opakowań. Uwzględnia się dwa główne procesy poligraficzne – przygotowanie druku i prace introligatorskie.
Zezwolenie na wykonywanie działalności poligraficznej
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności poligraficznej powinien zawierać:
-
imię i nazwisko osoby, która ubiega się o zezwolenie;
-
siedzibę lokalu, gdzie prowadzona jest działalność poligraficzna;
-
tytuł prawny do zajmowania lokalu;
-
rodzaj produkcji, a także techniki drukarskiej (czyli określenie techniki drukowania), posiadane maszyny i urządzenia poligraficzne, łącznie z planem ich rozmieszczenia w lokalu;
-
dowód posiadania kwalifikacji zawodowych do wykonywania rzemiosła w zawodzie drukarza lub poligrafa;
-
opinię i protokół inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w lokalu przeznaczonym na prowadzenie działalności poligraficznej;
-
opinię właściwej terytorialnie stacji sanitarno-epidemiologicznej;
-
opinię właściwej rejonowej komendy straży pożarnej.
Dodatkowe warunki prowadzenia działalności poligraficznej określone w zezwoleniu to obowiązek:
-
przestrzegania ogólnych i branżowych przepisów oraz zasad bhp;
-
przestrzegania przepisów o kontroli publikacji i widowisk;
-
zarejestrowania posiadanych maszyn i urządzeń poligraficznych we właściwym okręgowym urzędzie kontroli publikacji i widowisk.
Zezwolenie na prowadzenie działalności poligraficznej zawiera: dane osoby otrzymującej zezwolenie, określenie techniki drukowania, maszyn używanych do druku, termin ważności zezwolenia.
Etapy prac poligraficznych
Prepress, czyli przygotowanie materiałów do druku. Wlicza się do niego procesy takie jak: opracowanie projektu, obróbkę tekstu (i/lub grafik), przygotowywanie formy drukowej potocznie zwanej (matrycy), za pomocą której maszyny drukujące przenoszą obraz na wybranych materiałów drukarskich.
Press — właściwy druk polegający na naniesieniu farby na papier lub inny materiał poligraficzny z wykorzystaniem wcześniej przygotowanej formy drukowej lub przy użyciu technik tak zwanej bezformatowej. Wykorzystuje się przy tym specjalną technikę. Do tego etapu press wlicza się również kopiowanie (powielanie) oryginalnego projektu.
Postpress, czyli prace wykończeniowe druku, który obejmuje cięcie, bigowanie, klejenie, laminowanie (druki laminowane), pakowanie, oprawianie, składanie i inne.
Czym jest mała poligrafia?
Działalność w zakresie małej poligrafii dla celów reklamowych, handlowych obejmuje wyłącznie wykonywanie form i druków dla tych celów z użyciem maszyn i urządzeń poligraficznych w technice drukowania typograficznego, offsetowego oraz powielania kserograficznego, termicznego i fotochemicznego. Przedsiębiorcy działają zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki w sprawie zakresu i zasad wykonywania w rzemiośle małej poligrafii dla celów handlowych i reklamowych.
Jan Gutenberg
Jan Gutenberg, był niemieckim złotnikiem i drukarzem z Moguncji w XV wiek opracował tzw. ruchomą czcionkę drukarską. Jan Gutenberg wynalazł też aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej. Można powiedzieć, że Jan Gutenberg zrewolucjonizował dostęp do wiedzy. Wynalazek Jana Gutenberga można uznać za jest za jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach ludzkości. Przyczynił się bowiem do tego, iż książki stały się bardziej dostępne dla społeczeństwa, co przyczyniło się do rozwoju między innymi edukacji.
Podsumowanie
Jak już pisaliśmy, firmy, które prowadzą działalność poligraficzną mają ogromny wpływ na całą gospodarkę. Bez ich działalności nie byłoby możliwe funkcjonowanie wielu urzędów, szkół, firm reklamowych, wydawnictw oraz wielu innych gałęzi gospodarki. Na rynku poligraficznym jest duża konkurencja. Aby skutecznie rozwijać działalność poligraficzną należy nieustannie śledzić zdobycze nowej technologii i wdrażać je przed konkurencją. Bardzo ważne jest również monitorowanie działalności konkurencji i znalezienie niszy na rynku poligraficznym. Świetnym rozwiązaniem, aby skutecznie rozwijać działalność poligraficzną jest otwarcie dodatkowego punktu produkcji poligraficznej. Jeśli brakuje nam środków możemy skorzystać z kredytu i dotacji Unii Europejskiej.
Przy współpracy z DrukMAX