Data publikacji: 2023-02-06

Czym jest PKD? Jak sprawdzić PKD firmy?

PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności, która jest narzędziem używanym do identyfikacji i kategoryzacji różnych rodzajów działalności gospodarczej w Polsce. Jest ona opracowana i udostępniona przez Główny Urząd Statystyczny w celu ujednolicenia i standaryzacji danych statystycznych na temat działalności w Polsce.

Sprawdź co warto wiedzieć na temat PKD firmy, jak prawidłowo sklasyfikować prowadzoną działaność, zgłosić zmianę profilu działalności i w końcu jak i kiedy można rozszerzyć zakres działalności.

Co powinieneś wiedzieć o PKD?

Co to jest Polska Klasyfikacja Działalności PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności jest systemem klasyfikacji wszystkich typów działalności prowadzonych przez firmy. Definiuje on rodzaj prowadzonej działalności jaką prowadzi dany przedsiębiorca. PKD składa się z 10 głównych sekcji, które dzielą działalność gospodarczą na różne branże, takie jak handel, usługi, przemysł itp. Każda sekcja zawiera dalsze podsekcje, a każda podsekcja składa się z konkretnych kodów działalności. W ten sposób każdy rodzaj działalności jest opisany przez unikalny kod PKD. Oznaczenie działalności kodem PKD jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców i zgodne z klasyfikacją stosowaną w innych krajach UE. Każdy przedsiębiorca rejestrujący działalność musi wybrać jeden główny rodzaj działalności (np. rolnictwo, budownictwo, transport, handel hurtowy) i może też wybrać dodatkowe kody dla innych działalności.


Obowiązek opatrzenia się kodem PKD mają: osoby prowadzące jednoosobową działalność, wpisane do CEIDG, podmioty objęte obowiązkiem wpisu do KRS.


PKD jest niezbędna dla wielu celów, w tym:

  • Rejestracji działalności gospodarczej,

  • Statystyki i analizy gospodarczej,

  • Określenia wymagań prawnych i regulacyjnych dla danej branży,

  • Określenia kwalifikacji i kwalifikowalności dla różnych form wsparcia i programów rządowych,

  • Określenia odpowiedniego kodu podatkowego i obowiązków podatkowych dla danej działalności.

Warto pamiętać, że kody PKD są aktualizowane i uaktualniane regularnie, aby zapewnić, że są one zgodne z aktualnymi potrzebami i wymaganiami rynku.

PKD - działalność związana z handlem i usługami

Podsumowując, PKD jest ważnym narzędziem dla każdej działalności gospodarczej w Polsce, ponieważ umożliwia ona identyfikację i kategoryzację działalności, co jest niezbędne do prawidłowej rejestracji, statystyki, regulacji i wsparcia rządu. Właściciel firmy powinien być świadomy swojego kodu PKD i jego znaczenia dla działalności swojej firmy. Warto również pamiętać, że wybór odpowiedniego kodu PKD może mieć istotne znaczenie dla wyników finansowych i sukcesu działalności. Dlatego też ważne jest, aby dokładnie przemyśleć i wybrać odpowiedni kod PKD, który najlepiej opisuje działalność i pozwala na prawidłowe określenie obowiązków i wymagań. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego kodu PKD, warto skonsultować się z doradcą lub ekspertem w tej dziedzinie, aby uniknąć błędów i nieporozumień.

Struktura PKD

PKD ma pięć poziomów struktury, od ogólnych sekcji do podklas opisujących szczegółowo dany rodzaj działalności.

  • Sekcja jest oznaczonym jednoliterowym symbolem, który dzieli ogólną zbiorowość działalności na 21 grupy.

  • Dział jest oznaczonym dwucyfrowym kodem numerycznym, który dzieli ogólną zbiorowość działalności na 88 grupy, opierając się na cechach ważnych dla określenia stopnia podobieństwa i przy rozpatrywaniu powiązań występujących w gospodarce narodowej.

  • Grupa jest oznaczonym trzycyfrowym kodem numerycznym, i obejmuje 272 rodzaje działalności wyodrębnione na podstawie procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, charakteru usługi i odbiorcy.

  • Klasa jest oznaczonym czterocyfrowym kodem numerycznym, i obejmuje 615 rodzajów działalności wyodrębnionych głównie na podstawie specjalizacji procesu produkcyjnego i działalności usługowej.

  • Podklasa jest oznaczonym pięcioznakowym kodem alfanumerycznym i obejmuje 654 grupy działalności, które zostały wprowadzone, aby wyodrębnić rodzaje działalności charakterystyczne dla polskiej gospodarki i będące przedmiotem obserwacji statystycznej.

Ważne! Kody składają się z pięciu znaków i służą do identyfikacji rodzaju działalności. Należy jednak pamiętać, że niektóre kody mogą wiązać się z określonymi obowiązkami, takimi jak wymóg określonej formy działalności, opodatkowania, stosowania kas fiskalnych czy rejestracji VAT.

czym jest pkd jak sprawdzić pkd firmy

Jak wybrać odpowiedni kod PKD?

Chcąc określić właściwy kod PKD dla swojej działalności, można skorzystać z wyszukiwarki na stronie biznes.gov.pl. Tam łatwo znajdziesz odpowiedni kod odpowiadający rodzajowi działalności oraz informacje na temat działalności, których nie można prowadzić jako osoba fizyczna. Jeśli potrzebujesz pomocy, jaki wybrać kod PKD, możesz wypełnić elektroniczny formularz pomocy Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur w Łodzi. Staraj się jak najbardziej szczegółowo opisać rodzaj prowadzonej działalności, a urząd odpowie, generując właściwy kod PKD dla Twojej firmy.

Kto musi mieć kod PKD?

Obowiązek stosowania kodów dotyczy:

  • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wpisanych do CEIDG

  • podmiotów zobowiązanych do wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), takich jak spółki osobowe, kapitałowe, spółdzielnie czy fundacje.

Klasyfikacja PKD - Jaki kod PKD podać przy rejestracji firmy?

Podczas rejestracji nowej działalności w Centralnej Ewidencji należy wpisać jeden kod PKD, odpowiadający głównemu profilowi działalności. Można również uwzględnić dodatkowe PKD, ale tylko te, które będą faktycznie wykonywane w działalności. Ważne, by klasyfikacja PKD odpowiadała faktycznemu profilowi działalności, który powinien być aktualizowany w razie zmiany. Przedsiębiorca powinien podać tylko numery odpowiadające wykonywanej aktywności.

Ile kodów PKD może posiadać jeden przedsiębiorca?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeżeli zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą w CEIDG, we wpisie powinny się znaleźć tylko numery PKD działalności, które rzeczywiście wykonujesz. Podaj jeden główny kod działalności, który stanowi największy udział w twoich przychodach, a pozostałe kody pozostałych działalności, które wykonujesz jako przedsiębiorca. Jeśli profil działalności ulegnie zmianie, zaktualizuj listę kodów w ciągu 7 dni od zmiany.


Niektóre kody są przeznaczone wyłącznie dla rolników lub spółek handlowych. Sprawdź koniecznie w wyszukiwarce kodów PKD.


Rejestracja spółki w KRS

Przy rejestracji spółki w KRS, można podać maksymalnie 10 kodów, w tym jeden kod dotyczący głównej działalności firmy na poziomie podklasy. Warto pamiętać, że opisanie przedmiotu prowadzonej działalności jest obowiązkowe. Wpisane kody PKD w umowie spółki są dobrym rozwiązaniem praktycznym, które może ułatwić sądowi ocenę zgodności złożonego wniosku z umową i zminimalizować ryzyko odrzucenia wniosku.

PKD a przedmiot przeważającej działalności

Jak sprawdzić PKD firmy? Gdzie wyszukiwać informacji?

Ministerstwo Finansów udostępnia na swojej stronie rządowej sprawne narzędzie — wyszukiwarka kodów PKD. Wpisane odpowiednio hasło pomaga wyodrębnić potencjalne kody dla danej działalności. W razie wątpliwości można skontaktować się z wybraną księgowością lub poszukać informacji o kodach PKD konkurencji.

Do czego może być przydatne PKD firmy?

Kod PKD jest ważnym elementem działania każdej firmy. Odpowiednie określenie PKD jest przydatne z punktu widzenia procesu produkcyjnego. PKD firmy może być przydatne do wielu różnych celów, w tym:

  • Rejestracji działalności: Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Polsce, konieczne jest podanie kodu PKD, który najlepiej opisuje rodzaj działalności.

  • Określenia obowiązków podatkowych i innych wymagań prawnych: Kod PKD może być używany do określenia obowiązków podatkowych i innych wymagań prawnych, takich jak obowiązek rejestracji w CEIDG czy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

  • Analizy rynku i konkurencji: PKD może być używany do analizy rynku i konkurencji, ponieważ umożliwia zobrazowanie, jakie rodzaje działalności gospodarczych działają w danej branży.

  • Statystyk i badań: PKD jest często używany przez różne agencje i instytucje do tworzenia statystyk i badań, takich jak analiza sytuacji gospodarczej w kraju czy badanie trendów w branży.

  • Promocji i reklamy: PKD może być również użyty do promocji i reklamy, ponieważ pozwala na precyzyjne określenie rodzaju działalności i targetowanie grupy docelowej.

Kiedy i jak zmienić kod PKD w firmie jednoosobowej lub w spółce cywilnej?

Zmiana kodu może być dokonana poprzez aktualizację wpisu w rejestrze CEIDG za pomocą odpowiedniego wniosku. Jest to bezpłatne i należy to zrobić w ciągu 7 dni od zmiany profilu firmy. Możesz zgłosić zmianę dominującej działalności, dodać kody PKD dla dodatkowych działalności lub wykreślić nieaktualne kody w dowolnym momencie prowadzenia działalności.Jeżeli prowadzisz działalność regulowaną, musisz poinformować urząd odpowiedzialny za udzielanie pozwoleń o każdej zmianie wpisanego kodu. W każdej chwili możesz zmienić swój profil działalności, rozszerzyć lub zawęzić zakres działalności poprzez zmianę, dodanie lub wykreślenie kodów.

W każdym momencie możesz:

  • poszerzyć zakres działalności – dodać kody PKD dla działalności dodatkowych

  • zgłosić zmianę profilu działalności – zmienić kod głównej działalności

  • zawęzić zakres działalności – wykreślić nieaktualne kody PKD.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, zarejestrowaną w CEIDG, możesz zmienić swoje kody PKD, aktualizując swój wpis w rejestrze. Proces ten jest bezpłatny. Należy zgłosić zmianę w ciągu 7 dni od dnia, w którym dokonano zmiany.

Spółka cywilna

W rejestrze REGON należy zaktualizować zmianę kodów PKD spółki cywilnej.

Jak sprawdzić kod PKD firmy

Kiedy i jak zmienić kod PKD w spółce osobowej lub kapitałowej?

Przedmiot działalności spółki prawa handlowego musi być opisany w umowie spółki, nie musi mieć jednak postaci odpowiednich kodów PKD. Kody muszą być natomiast uwidocznione w rejestrze spółki, w Krajowym Rejestrze Sądowym. W KRS wyłania się maksymalnie 10 kodów – jeden z nich określający podstawową działalność i nie więcej niż 9, określających działalność dodatkową. W KRS możesz wpisać wyłącznie ten kod PKD, który jest zgodny z przedmiotem działalności spółki zdefiniowanym w umowie. Można zatem zmienić kody PKD w KRS bez zmiany umowy spółki, o ile umowa już przewiduje dany rodzaj działalności. Jeżeli spółka zaczyna zajmować się nowym rodzajem działalności, wspólnicy – przed zmianą PKD w KRS – muszą zmienić treść umowy spółki.

Nie każda zmiana kodu PKD wpisanego w KRS wymaga zmiany w umowie spółki. Jest to konieczne w przypadku istotnych zmian, czyli zmian dotyczących głównego (przeważającego) przedmiotu działalności. Są to takie przypadki, kiedy następuje całkowita zmiana tego przedmiotu lub kiedy nowy obszar działalności spółki stał się dominującym obszarem jej działania. Natomiast jeśli spółka zamierza podjąć działalność w zakresie mieszczącym się w grupie klasyfikacyjnej już wpisanej do rejestru w KRS jako działalność uboczna spółki, zmiana umowy nie jest konieczna.

Spółki: jawna, osobowa, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna

W spółce jawnej i w spółce partnerskiej wszyscy wspólnicy powinni podjąć stosowną uchwałę i podpisać aneks do umowy spółki zawierający postanowienia o nowym przedmiocie/zmianie przedmiotu działalności spółki. Umowa spółki może określać inny niż jednomyślność sposób zmiany umowy (większość kwalifikowana, większość zwykła), ale nie może wyłączyć możliwości jej zmiany. Ponadto wszyscy wspólnicy powinni sporządzić i podpisać (na każdej stronie) tekst jednolity umowy spółki, uwzględniający uchwalone zmiany. Ten tekst stanowi załącznik do uchwały o zmianie kodów PKD i musi być złożony w KRS. Dotyczy to zarówno zmian, które polegają na rozszerzeniu działalności, jak i jej ograniczeniu – przez usunięcie niektórych kodów PKD.

W spółce komandytowej uchwała w sprawie zmian w statucie spółki wymaga zgody wszystkich wspólników i musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Po jej zawarciu zmiany należy zgłosić wraz z załącznikami: aktem notarialnym zawierającym aneks do umowy spółki oraz jednolitym tekstem umowy spółki.

W spółce komandytowo-akcyjnej uchwała w sprawie zmiany statutu wymaga zgody wszystkich komplementariuszy i musi być zawarta w formie dokumentu sporządzonego przez notariusza. Po jej zawarciu zmiany należy zgłosić wraz z załącznikami: aktem notarialnym zawierającym aneks do umowy spółki oraz jednolitym tekstem umowy spółki.

Przepisy nie określają tego wprost, ale z orzecznictwa wynika, że zmiana umowy spółki obowiązuje od momentu zawarcia aneksu. W przeciwieństwie do spółek kapitałowych do skutecznej zmiany treści umowy w spółkach osobowych nie jest potrzebne jej uwidocznienie w KRS.

Spółki kapitałowe: spółka z o.o. i spółka akcyjna

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zmiana umowy spółki następuje w formie uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dotyczy to również jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W spółce akcyjnej konieczna jest zmiana statutu w zakresie przedmiotu prowadzonej działalności. Modyfikacji podejmuje się walne zgromadzenie akcjonariuszy również w formie aktu notarialnego.

Udostępnij artykuł:
STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES

Korzystamy z plików cookies w celu dostosowania serwisu do Twoich potrzeb. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Akceptuję pliki cookies