Co to jest inwentaryzacja budynku i kto może ją wykonywać?
Inwentaryzacja budowlana to inaczej przedstawienie rzeczywistego stanu budynku. Są to czynności, które przeprowadza się, aby odtworzyć dokumentację graficzną budynku czy też jego części. Wykonywana jest najczęściej przy remoncie domu, przebudowie, nadbudowie budynku, wyliczenia powierzchni użytkowej obiektu budowlanego. Nie jest to jednak jej jedyne przeznaczenie. Czym jest inwentaryzacja budowlana? Sprawdź, co dokładnie powinno znaleźć się w inwentaryzacji budynku, jakie dokumenty i rysunki powinna zawierać taka inwentaryzacja oraz kto może ją wykonać. Zapraszamy.
Czytaj też: Kompletny przewodnik po przewodach do ogrodzeń elektrycznych: Wybór, instalacja i konserwacja
Inwentaryzacja budowlana — co to takiego?
Inwentaryzacja budowlana jest opracowaniem technicznym, które zawiera rysunki aktualnego stanu istniejącego budynku. Wyglądem przypomina trochę projekt, lecz różni ją od niego to, że informacje w niej zawarte to odtworzenie stanu faktycznego, a nie planowanego budynku. Dokument ten powstaje z pomiarów z natury i może służyć do wykonania projektu budowlanego.
Co odróżnia projekt budynku od jego inwentaryzacji?
Obydwa te dokumenty są dosyć podobne, jednak w rzeczywistości występują między nimi różnice. Projekt to inaczej wizja architekta, która pozwala nam zobaczyć, jak dany budynek będzie wyglądać. Szczegółowe informacje i wyliczenia zawarte w projekcie pozwalają na budowę budynku, aby możliwe było jego bezpieczne użytkowanie. To dzięki projektowi przyszły inwestor ma możliwość zorientowania się, jaką powierzchnią będzie miał możliwość dysponować.
Całkiem odmiennie wygląda to w przypadku inwentaryzacji budowlanej, dotyczy ona bowiem nie przyszłego, ale już postawionego obiektu. Ten szczegół jest zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami dokumentacji technicznej.
Kto może ją wykonać inwentaryzację budowlaną?
Eksperci odpowiedzialni za przeprowadzenie inwentaryzacji budynku powinni posiadać stosowne uprawnienia budowlane. Jednak nie tylko ich kwalifikacje powinny decydować przy wyborze wykonawcy inwentaryzacji architektonicznej. Zaleca się korzystanie z usług biur i pracowni architektonicznych, ponieważ architekci, ze względu na swoją specjalizację, dysponują ogromną wiedzą na temat budynków. Oprócz tego istotne są również zastosowane przez specjalistów technologie. Wybierając wykonawcę, warto upewnić się, że korzysta on z nowoczesnych narzędzi np. skanowania laserowego. Ta zaawansowana technologia umożliwia dokładne i precyzyjne przekształcenie obiektu w model cyfrowy. Tak szczegółowe dane są niezastąpione podczas planowania np. prac remontowych czy przebudowy, ponieważ tworzą realistyczny obraz obiektu i jego elementów.
Aby inwentaryzacja spełniła swoją rolę, musi być nie tylko dokładna, ale również dostosowana do współczesnych standardów. Prace te powinny być przeprowadzone z uwzględnieniem obowiązujących norm i wytycznych.
Kiedy potrzebujemy inwentaryzacji budowlanej? Jaki jest zakres inwentaryzacji budowlanej?
Potrzeba wykonania inwentaryzacji budowlanej pojawia się w różnych sytuacjach. Często konieczność sporządzenia tego rodzaju dokumentu wynika z potrzeby posiadania pisemnego potwierdzenia wyglądu oraz charakterystyki nieruchomości. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie posiadają oryginalnych projektów powstałych w trakcie budowy.
Opracowanie takiej dokumentacji staje się również niezbędne, gdy przeprowadzić chcemy prace remontowe, które wymagają ingerencji w konstrukcję nieruchomości.
Obowiązkowo przygotować ją musimy gdy planujemy:
-
nadbudowę lub rozbudowę budynku;
-
wykonanie nowych instalacji lub modernizację już istniejących;
-
wymianę dachu;
-
aranżację wnętrz, która uwzględnia np. zburzenie ścian;
-
rozbiórkę obiektu.
Dzięki stworzeniu projektu, który dokładnie pokazuje aktualny obraz budynku, możemy dokonać oceny stanu technicznego budynku czy wyliczyć jego przestrzeń użytkową, co jest niezbędne w przypadku sprzedaży czy wynajmu nieruchomości. Bardzo często się zdarza, że dokumentu takiego, żądają klienci, którzy chcą kupić budynek. Dokumentacja techniczna jest również konieczna w przypadku legalizacji samowoli budowlanej.
Co powinno znaleźć się w inwentaryzacji budowlanej? Jakie wymagania musi spełniać inwentaryzacja architektoniczno-budowlana?
To, co znaleźć się powinno w inwentaryzacji budowlanej, zależy do indywidualnych potrzeb zleceniodawcy, czyli inaczej od powodu, dla którego taka inwentaryzacja jest mu potrzebna. Zakres, w którym specjaliści sporządzają inwentaryzację, może być bardzo różny, może być ona również sporządzana jako plan całościowy lub częściowy.
Inwentaryzacja budowlana może być sporządzona w formie:
-
elektronicznej (pliki w formacie .pdf oraz .dwg nagrane na płytę);
-
papierowej (tradycyjna wersja inwentaryzacji ma postać skalowanych wydruków);
Najistotniejsza część inwentaryzacji budowlanej to opis techniczny, który zawiera dokładną lokalizację, w której znajduje się budynek, pokazuje materiały, z których został zbudowany oraz przedstawia jego szczegółowe parametry. Kolejne elementy, które zawierać powinna inwentaryzacja budynku to: rzuty kondygnacji oraz dachu, przekroje zawierające informacje o wysokości budynku oraz jego posadzkach, zobrazowanie elewacji i schematy poszczególnych pomieszczeń. Do inwentaryzacji często dołącza się również zdjęcia czy rysunki.
Inwentaryzacja budowlana — ile to kosztuje?
Koszt inwentaryzacji budowlanej zazwyczaj jest uzależniony od stopnia skomplikowania danego obiektu, dostępności do kluczowych elementów oraz jego lokalizacji. Cena może różnić się w zależności od tych czynników. Standardowo, typowy koszt usługi sporządzenia projektu technicznego oscyluje w granicach od 4 do 8 złotych za metr kwadratowy powierzchni.
Czas niezbędny na przeprowadzenie inwentaryzacji jest uzgadniany indywidualnie z klientem i zazwyczaj jest on uzależniony od wielkości i skomplikowania badanego budynku. Obiekty większe lub bardziej złożone pod względem architektonicznym i technicznym mogą wymagać więcej czasu na dokładne zebranie danych i sporządzenie precyzyjnego projektu inwentaryzacyjnego.