Baza firm CEIDG, NIP, REGON — mamy je w jednym miejscu!
Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami, które muszą spełniać przedsiębiorcy. Nowe firmy, które codziennie powstają w Polsce są rejestrowane w odpowiednich rejestrach w zależności od formy prawnej. Obecnie proces rejestracji i powstania firmy nie jest skomplikowany. Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Jakie rejestry obowiązują na terenie Polski? Co to jest baza CEIDG? Jakie dane firm są dostępne w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)? Czym jest baza firm CEIGD? Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy i wyszukiwarka KRS? Jakie dane dotyczące działalności gospodarczej znajdziemy w Krajowym Rejestrze Sądowym? Gdzie przedsiębiorcy mogą znaleźć informacje i dane o innych podmiotach gospodarczych? Jakie bazy danych są pomocne i gdzie je znaleźć? Co powinna zawierać baza firm? Jak stworzyć funkcjonalną bazę firm?
Zobacz: Ile kosztuje dostęp do bazy firm? Sprawdź, gdzie nie przepłacisz!
Baza CEIGD i KRS jako bazy danych o działalności gospodarczej
Baza firm CEIDG czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To wykaz przedsiębiorców posiadających status i prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne i będącymi wspólnikami spółek cywilnych, zawiera wiele informacji, które ich identyfikują. Baza firm CEIDG to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Dzięki niemu przedsiębiorca może założyć firmę, zmieniać dane we wpisie oraz zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność gospodarczą. Baza firm CEIDG ma za zadanie gromadzić informacje o działających w Polsce podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Dane do bazy przekazuje się elektronicznie. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to źródło informacji wykorzystywane do tworzenia baz danych firm. Baza CEIDG jest niezbędnym narzędziem dla przedsiębiorców w Polsce.
W celu dokonania wpisu do ewidencji, należy wypełnić i złożyć wniosek CEIDG-1. We wniosku należy podać podstawowe dane o przedsiębiorcy i jego działalności gospodarczej. Wymagane jest podanie: nazwy firmy, kodów PKD, daty rozpoczęcia działalności oraz informacji o ubezpieczeniach, planowanej liczby pracowników. Na wniosku składa się także prośbę o nadanie REGON i NIP, zgłasza się albo zmienia płatnika składek do ZUS, składa oświadczenie o wyborze formy opodatkowania oraz oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego w przypadku rolników. CEIDG nie nadaje przedsiębiorcy osobnego numeru ewidencyjnego, służy do tego NIP. Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, prowadzonej przez ministra do spraw gospodarki bezpłatne. Niektórych rodzaje pozarolniczej działalności gospodarczej, jej rozpoczęcie może obok uzyskania statusu przedsiębiorcy wymagać uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Krajowy Rejestr Sądowy czyli KRS to scentralizowana informatyczna baza danych składająca się z trzech osobnych rejestrów:
-
rejestru przedsiębiorców,
-
rejestru stowarzyszeń oraz innych organizacji zawodowych i społecznych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
-
rejestru dłużników niewypłacalnych.
KRS ma za zadanie powszechne udostępnienie informacji o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu, najważniejszych elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania.
Dodatkowo Krajowy Rejestr Sądowy zawiera inne dane o przedsiębiorcy, w tym:
-
informacje o zaległościach podatkowych i celnych oraz wobec ZUS,
-
wierzycielach i wysokościach niespłaconych wierzytelności.
Do rejestru przedsiębiorców KRS wpisuje się: spółki prawa handlowego, inne osoby prawne, jeżeli wykonują działalność gospodarczą i podlegają obowiązkowi wpisu do Rejestru, fundacje i stowarzyszenia oraz dłużników niewypłacalnych. KRS jest jednym z wiarygodnych źródeł publicznej informacji o przedsiębiorcach.
W Krajowym Rejestrze Sądowym występują takie dane jak: nazwa firmy, rodzaj prowadzonej działalności, adresy (w tym adres siedziby podmiotu). Informacje mogą dotyczyć sposobu powstania danego firmy, zakresu jego działalności (np. handlowa, naukowa, społeczna). Dalej w KRS znajdziemy także numery REGON i NIP, statut dla organizacji pozarządowych. Dowiemy się również o osobach reprezentujących daną spółkę lub firmę, organach nadzorczych, pełnomocnictwach. Będziemy mogli w KRS zapoznać się także ze sprawozdaniami finansowymi, sprawozdaniami z działalności.
W KRS udostępnia się dane dotyczące np. tego, kto ma prawo reprezentować daną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną, czy nie otwarto wobec niej postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego. Z tego powodu sprawdzenie firmy w KRS powinno być jedną z pierwszych czynności, jaką wykonuje potencjalny kontrahent spółki.
Jak i w jakim celu korzystać z bazy danych o przedsiębiorcach?
Wielu przedsiębiorców nie weryfikuje swoich kontrahentów, co powoduje liczne problemy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Coraz częściej przedsiębiorcy i zarządzający firmami zdają sobie sprawę, jak ważne są informacje o potencjalnych kontrahentach, dostawcach czy klientach.
Aby uniknąć transakcji z nieuczciwymi partnerami biznesowymi oraz zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy lub towaru warto korzystać ze sprawdzonego serwisu, który pomoże przedsiębiorcom podejmować trafne decyzje. Wiele informacji można znaleźć w bezpłatnych rejestrach publicznych, dostępnych przez Internet.
Ciekawym i pomocnym narzędziem jest Ogólnopolska Wyszukiwarka Gospodarcza oferująca dostęp do największej bazy firm w Polsce. W jednym miejscu można znaleźć informacje dotyczące aktualnych adresów firm, profili działalności, danych finansowych, powiązań między podmiotami oraz bazy przetargów. Wszystkie te informacje można w łatwy sposób uzyskać w serwisie, bez straty czasu na przeszukiwanie Internetu. Profesjonalna baza firm jest niezbędna w dzisiejszych czasach i przyda się każdemu handlowcowi, pomoże mu zbudować sieć klientów. Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce można odnaleźć firmy korzystając z rozbudowanych filtrów (np. udział w rynku danej firmy, unormowane dane adresowe, filtrowanie po produktach i usługach i wiele innych). Serwis OWG zapewni: kompletne, precyzyjnie wyselekcjonowane dane potencjalnych klientów czy kontrahentów, możliwość zwiększenia sprzedaży i zbudowania prestiżu firmy, oszczędność czasu. Serwis daje możliwość samodzielnego skonfigurowania bazy lub zamówienia gotowej bazy według określonych kryteriów (np. zawierającej dane adresowe, numery telefonu itd). Baza firm to doskonałe narzędzie nie tylko dla handlowców, ale także dla działów marketingu oraz osób decyzyjnych. Nie musisz sam szukać informacji w rejestrach CEIDG czy KRS.
Na terenie Polski każdego dnia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pojawiają się nowe firmy. Usługa skonfigurowania własnej bazy daje olbrzymie możliwości, działa w pełni automatycznie. Serwis OWG swoją ofertą wspiera setki przedsiębiorców i pozwala na stworzyć funkcjonalną bazę firm. W jednym miejscu masz dostęp do bazy firm CEIDG, KRS.
Tekst zawiera autopromocję.